צ’ק בנקאי (שיק בנקאי) – איך כותבים צ’ק בנקאי נכון ומה יתרונותיו?

מתי נשתמש בצ’ק בנקאי? יזם המקים עסק לראשונה בחייו מוצא עצמו בתעסוקה שוטפת עם צ’קים מסוגים שונים. התמצאות ובקיאות בנושא אמצעי תשלום בכלל ושיקים בפרט הינה מהותית ביותר בפעילות העסקית השוטפת של העסק. בכתבה זו נעבור על היתרונות והחסקונות של הצ’ק הבנקאי לעומת המזומן והאשראי, נבין כיצד משתמשים בו כראוי ומה הסכנות בו, ונענה על שאלות כלליות בנושא.

מה הוא צ’ק בנקאי (שיק בנקאי)?

זהו שטר חליפין שהמושך שלו הוא בעל החשבון והנמשך שלו הוא בנק והוא עומד לפירעון מיידי. העברת התשלום על ידי הבנק חייבת להיות בהתאם לכוונת בעל החשבון.
בשיק מעורבים 3 גורמים:

המושך – האדם שכותב את השיק
הנפרע – האדם שלפקודתו השיק נכתב
הבנק הנמשך – סניף הבנק בו נמצא חשבונו של המושך.

ניתן לתת גם שיק דחוי לתאריך מסוים, פעולה זו נעשית כאשר בעל העסק מעוניין שהכסף ירד לו מהחשבון רק אחרי תאריך מסוים וזאת מסיבות כגון : המתנה לפדיון החודשי, המתנה לקבלת תזרים מזומנים וכו’.

יתרונות של צ’ק בנקאי

נשאלת השאלה, מדוע יזם הפותח עסק ירצה להתעסק בצ’קים בנקאיים ולא במזומן או אשראי? ישנם יתרונות וחסרונות בשימוש בשקים, אולם, כבעלי עסק היתרונות של השימוש בשיק עולים על החסרונות. נעמוד על כמה יתרונות וכמה חסרונות:

.חוסר במזומנים לסכום המתאים: לעיתים אנו מוצאים את עצמנו בחוסר כסף מזומן וצורך להשתמש בו במיידיות, הצ’ק הבנקאי מהווה אמצעי תשלום זמין שיכול לסייע באופן מיידי לכל סכום.

פריעה מיידית: היתרון הגדול של צ’ק בנקאי לעומת כרטיס אשראי הוא שניתן לפרוע אותו באופן מיידי טרם העברת הסחורה, לעומת כרטיס האשראי .המחויב ע”פ תאריך

צ’ק דחוי: צ’ק בנקאי מאפשר תשלום שיגבה בתאריך ספציפי לבחירתכם, ובכך מאפשר שליטה טובה יותר על ניהול הכספים שלכם ושל העסק שלכם. דחיית צ’ק אפקטיבית במיוחד עבור שמירה על מסגרת אשראי.

ניתן לבטל צ’ק בנקאי טרם נפרע: תשלום באמצעות צ’ק מקנה את האפשרות לגשת לסניף הבנק ולבקש לבטלו, במידה והשירות אותו רכשתם לא ענה על ציפיותכם. מכיוון שאתם בוחרים את תאריך פירעון הצ’ק זהו יתרון משמעותי על גבי מזומן ואשראי.

בניגוד לאשראי צ’ק לא כולל הוספת ריביות: עסקים רבים העובדים עם אשראי נאלצים לגבות עמלת אשראי. תשלומים באמצעות צ’ק בנקאי מהווים חלופה ללא עמלות, שלעיתים יכולות להיות משמעותיות.

שימוש בצ’ק כפיקדון: צ’ק בנקאי מהווה כלי מצויין לפיקדון ובטחונות. לא רק בעת שכירות, גם עבור עסקים ניתן להשתמש בטכניקת צ’ק ביטחון.

בואו ללמוד לנהל את העסק שלכם

אנחנו מזמינים אתכם להתמקצע מא’ ועד ת’ בעסק שלכם. דעו להתמודד עם הבירוקטריות, ולמדו לנהלו נכון. הצטרפו אלינו לקורס הקרוב במכללה לניהול עסקי:

חסרונות של צ’ק בנקאי

צ’ק בנקאי יכול להוות פרצת אבטחה אם אינו נרשם כראוי, ויש להזהר שלא ישומש כנגדנו. בהמשך הכתבה נפרט כיצד יש לכתוב צ’ק בצורה נכונה התמנע שימוש לרעה בצ’קים שלנו נגדנו. בנוסף לכך, צ’קים לעיתים חוזקים בשל בעיות טכניות, כמו תאריך שנכתב לא כראוי, או שדה שמולא במקום הלא נכון, על כן יש לוודא כל צ’ק לפני שמעבירים מיד אחת לשניה. מכיוון שצ’ק בנקאי הוא תצורת תשלום פיזית, בדיוק כמו מזומן, יש לשמור שלא יאבד, אחרת קיימת סכנה לאובדן הכסף.

איך עובד צ’ק?

מרגע שניתן לאדם צ’ק נכרת חוזה בין הנותן למקבל ,להעברת סכום כסף מאחד לשני, מקבל הצ’ק פונה לבנק עם הצ’ק ובבנק מתבצעת בדיקת תקינות ובמידה והצ’ק תקין הכסף מועבר לבעל השיק.

אם לא נכתב על הצ’ק “למוטב בלבד”, מקבל השיק יכול להעביר אותו לאדם אחר על ידי חתימה על גביו, פעולה זו נקראת הסבה. לכן, במידה ואתם מעוניינים שאך ורק לאדם לו נתתם את הצ’ק תהיה האפשרות לפרוע אותו, יש לכתוב על הצ’ק “למוטב בלבד”, או לחילופין, לבקש מהבנק בעת הזמנת פנקס השקי, להטביע על כל הצ’קים את החותם “למוטב בלבד”.

איך לכתוב צ’ק נכון

על מנת לוודא ששיק תקין יש לשים לב לכמה דברים :

השיק כתוב בעט ולא בעיפרון

שם הנפרע כתוב בשיק

יש לוודא שכותב השיק מילא גם את שדה הספרות וגם את השדה המילים ושקיימת התאמה ביניהם

יש לוודא שכתוב על השיק תאריך פירעון. ניתן לכתוב תאריך לועזי או עברי, כמו כן ניתן לכתוב את השיק בכל שפה

השיק חייב להיות חתום על ידי בעל החשבון או מיופה כוח שלו

במידה והשיק התקבל מתאגיד יש לוודא שיש על השיק חותם גומי של התאגיד

הגבלות של שיקים בנקאים

מטרת ההגבלות בשקים היא למנוע שימוש בשיק שלא כרצון המושך.

ישנם כמה סוגי הגבלות:

הגבלת קרוס – זוהי הגבלה שקובעת שלא ניתן לפרוע שיק במזומן אלא יש להפקיד אותו בחשבון קודם.

למוטב בלבד – אך ורק הנפרע יכול לפרוע את השיק והוא לא יכול להסב אותו לאדם אחר.

הגבלת סכום השיק – על ידי כתיבת הסכום למטה, לדוגמא : שיק זה מוגבל לאלף ש”ח בלבד.

הגבלה לפירעון בסניף מסוים – הגבלה שקובעת שהשיק ניתן לפירעון אך ורק בסניף הבנק שקבע המושך.

הגבלת תאריך – הגבלה שקובעת שאחרי תאריך מסוים לא ניתן לפרוע את השיק.

שיק לביטחון בלבד – כותבים למעלה בקרוס לביטחון בלבד והשיק יוכל להיפרע רק במצב של הפרת הסכם בין המושך לנפרע.

איך מפקידים צ’ק?

כיום בישראל, הבנקים מאפשרים להפקיד צ’קים ב3 דרכים עיקריות. ניתן להפקיד צ’ק פיזית בסנפי הבנק, בעמדות שירות או בדיגיטל דרך אפליקציה לניהול חשבון. שימו לב, צ’קים מיוחדים, לדוגמה צ’ק בין מדינות, לעיתים חייב בנוכחות בנקאי על מנת לפרוע/להפקיד אותו. ניתן למצוא מידע ספציפי לפי הבנק אליו אתם משוייכים – להוראות עבור בנק לאומי, בנק מזרחי, בנק הפועלים, בנק דיסקונט.

בעלי עסקים או לקראת פתיחת עסק? בואו להיות מומחים בעסק שלכם

הצטרפו אלינו למחזור הבא של קורס יזמות עסקית

מה זה ערבות בנקאית?

ערבות בנקאית היא מסמך משפטי שנועד להבטיח שהצד החייב ימלא את התחייבותו. ניתן להתייחס אל המסמך ככסף מזומן שמונפק על ידי הבק שנותן את הערבות. המסמך מונפק לפי סכום ספציפי, והבנק בעצם ערב לפרעונו. המסמך חייב להתייחס למטרת הערבות, ויכלול גם את פרטי של מקבל הערבות, תוקפה ותנאיה. כדי שבנק יסכים להנפיק ערבות בנקאית, על המבקש להחזיק בסכום הנקוב בעת הבקשה. ברגע שמופקדת הערבות הבנקאית, הבנק מחוייב לכבדה ללא שאלות.

איך מוציאים פנקס צ’קים וכמה צ’קים יש בו?

ניתן להזמין פנקס צ’קים מהבנק באמצעות שיחה עם נציג, או דרך האפליקציות השונות. מספר הצ’קים בפנקס משתנה מעת לעת ובהתאם לבנק, אך באופן כללי כ20 צ’קים בפנקס אחד.

קראו גם:

Skip to content