המדריך לפתיחת עסק קטן בישראל ב2023

שנים מפחידים אותנו היזמים על הקושי בפתיחת עסק קטן בישראל, אך אם הגעתם לפה סימן שהחלטתם ללכת עם התשוקה שלכם ולהקים את העסק שלכם. במדריך זה לפתיחת עסק קטן בישראל נתמקד בצעדים הפרקטים והבירוקרטים שיש לקחת לפתיחת עסק קטן בישראל, ונעבור על כלל החובות והזכויות של עסק קטן.

הסיבה העיקרית לפתיחת עסק באופן רשמי וניהולו מול הרשויות היא האיסור על קבלת תשלום לא מדווח שלא שולם עליו מס, או בשמו הידוע תשלום “בשחור”. זה נכון עבור כל סוג של עבודה, ממתן שירות נקודתי, ועד עסק המעסיק תחתיו עובדים. כל תשלום במדינת ישראל חייב בדיווח ומיסוי.

בעלי עסקים או לקראת פתיחת עסק? בואו להיות מומחים בעסק שלכם

הצטרפו אלינו למחזור הבא של קורס יזמות עסקית

אפיון העסק

על מנת לפתוח עסק מצליח, יש לעשות עבודת איפיון מקיפה ויסודית שאינה משאירה מקום לספק באיכות רעיון העסק. כדי שהעסק שלכם יצליח, צריך לדעת להביא גם רעיון מוצלח, אך לא פחות חשוב מכך – יזם מוצלח שיוביל אותו. היזם צריך להיות מוכן לחיות בחוסר ודאות כלכלית, ולהיות נכון ללמוד על בשרו את הבירוקרטיה הישראלית. כמובן שגם ניתן לקחת קורסי יזמות שיעזרו להכנס לעניינים ולנהל את העסק בצורה נכונה כבר מהרגע הראשון.

כמו כן, יש לבצע תכנית עסקית מקיפה לעסק, שבהתאם לתחומו מודדת את גודל השוק, התחרות הישירה והעקיפה, מדידת ההזדמנויות והסיכונים, בחירת אסטרטגיות שיווק ומכירות ועוד.

אפיון העסק שלכם כראוי יעזור לכם גם בעת פתיחתו מול הרשויות.

הגדרת סוג העסק החדש

בישראל ניתן למצוא 3 סוגי עסקים מול רשויות המס – עוסק פטור, עוסק מורשה וחברה בע”מ. עוסק פטור הוא בעצם עסק שלא מחוייב לשלם מע”מ, והתנאים להיות עוסק פטור הן מחזור מכירות שלא עולה על כ100,000 שח בשנה (משתנה לעיתים), וכמו כן שמקצועו לא כלול ברשימת המקצועות שאינם רשאים לפטור ממע”מ. בדקו אם אתם זכאים לפתוח עוסק פטור.

רוב העסקים בישראל שאינם חברות גדולות ימצאו את עצמם במוקדם ובמאוחר עובדים תחת עוסק מורשה. עוסק מורשה הוא עסק בעל מספר עוסק מורשה, הרשום תחת הרשויות במדינת ישראל ומשלם מיסים, ביטוח לאומי ומע”מ.

בעת פתיחת עסק קטן, עלינו לקבוע את סוג העסק המתאים לנו.

רישום העסק מול הרשויות

לאחר שקבענו את סוג העסק שאנו רוצים לפתוח, השלב הבא יהיה לפנות לרשויות ולרשום את העסק בפועל. רישום העסק מתנהל מול 3 גורמים שונים, הראשון במע”מ, לאחריו מס הכנסה, ובסוף ביטוח לאומי. כן, גם אם העסק שלכם קטן ועונה על תנאי העוסק הפטור עליכם לפתוח תיק במע”מ ואף לדווח מדי שנה.

בעת פתיחת התיק במס הכנסה תדרשו לתת פרטים מדוייקים על אופי העסק, ומומלץ לקרוא את המדריך המלא שלנו לפתיחת תיק במס הכנסה ומע”מ כדי להגיע מוכנים ככל הניתן.

פתיחת עסק קטן לא חייב להיות תהליך סיוט

אנחנו מזמינים אתכם להתמקצע מא’ ועד ת’ בעסק שלכם. דעו להתמודד עם הבירוקטריות, ולמדו לנהלו נכון. הצטרפו אלינו לקורס הקרוב במכללה לניהול עסקי:

פתיחת חשבון בנק לעסק

בעלי עסקים לעיתים מתלבטים האם לפתוח חשבון בנק לעסק שלהם. אם סוג העסק שנפתח הוא עוסק פטור או עוסק מורשה, אין זו חובה לפתוח חשבון בנק נפרד עבור העסק. עם זאת, מומלץ לשקול בחיוב הפרדה של חשבון העו”ש הפרטי מהשבון העסקי. פתיחת חשבון בנק לטובת העסק תאפשר הפרדה בין הכנסות העסק והכנסות ממקורות אחרים, ותאפשר מעקב איכותי וניהול טוב יותר של העסק. שימו לב, במידה והעסק מוגדר כחברה בע”מ חלה חובה לפתיחת חשבון בנק ייעודי.

איך בוחרים מיקום לעסק?

בהתאם לאופי העסק, תשאלו את עצמכם מה הם הצרכים מבחינת מיקום העסק. האם ניתן לפתוח את העסק מביתכם? האם ישנה חשיבות למיקום העסק במקום מרכזי? האם הוא יהיה בקרבת ביתכם? וכדומה. כמו כן, נסו לצמצם עלויות כמה שניתן בעלויות מיקום העסק. אם לא חייבים מיקום מרכזי ומשרד יוקרתי, עדיף לחכות עד שהעסק מרוויח.

מימון לפתיחת עסק קטן

מגוון האפשרויות למימון העסק הקטן תפתחו הוא רחב, וישנה חשיבות רבה לבחור מקור מימון נכון שימנע מהעסק לתבוע בחובות. כדי לפתוח עסק חדש אפשר לקחת הלוואות בערבות המדינה, הלוואות לעסק מבנקים ומחברות האשראי החוץ בנקאי ועוד. באופן כללי יש לגייס הון התחלתי המספיק להשקעות הנדרשות להתחלת הפעילות העסקית (ציוד, מכונות, רכב, חומרים, מלאי וכו’) וההון צריך להספיק למימון ההוצאות בחודשים הראשונים עד שהעסק מרוויח ועומד על רגליו.

אם תחליטו לקחת הלוואה עבור העסק, אלו הדברים שעליכם לדעת:

הלוואה לפתיחת עסק קטן

לכל הלוואה המתקבלת יש מספר מאפיינים הקובעים את התשלומים התקופתיים על חשבון ההלוואה ואת סך ההחזר. לפני קבלת הלוואה מכל סוג שהוא יש לבחון את יכולת ההחזר שלנו לפרעון ההלוואה.

סכום ההלוואה – סכום ההלוואה שנותן המלווה ללווה.

בסיס ההצמדה – במידה וההלוואה צמודה, ניתן להצמיד את סכום ההלוואה למדד המחירים לצרכן, לדולר, ליורו או לכל מטבע או בסיס שמוסכם בין הלווה למלווה.

תקופת ההלוואה – תקופת ההלוואה יכולה לנוע בין מספר ימים או חודשים למספר שנים.

במידה ולא ניתן לעמוד בהחזרי ההלוואות אותן לקחנו ניתן לפנות לבנק בבקשה להאריך את
תקופת ההלוואה ובכך להקטין את ההחזרים החודשיים אותם יש לבצע לפרעון ההלוואה.

לוח סילוקין – טבלה המפרטת את מועדי התשלומים, סכומי התשלומים והרכב התשלומים (קרן וריבית) שיש לבצע במסגרת פרעון ההלוואה, פרעון ההלוואה יכול להתבצע בתשלום יחיד בתום חיי ההלוואה או בתשלומים תקופתיים במשך חיי ההלוואה. בלוח הסילוקין אין התייחסות להצמדת ההלוואה מכאן, שכל סכומי הפרעון המצויינים הנם נמוכים יותר מכפי שיהיו בפועל.

הריבית – הריבית המוטלת על ההלוואה, הריבית יכולה להיות קבועה לאורך כל חיי ההלוואה או ריבית שמשתנה במהלך חיי ההלוואה, אחת לתקופה.
ככל שפרעון הריבית מתעכב, והחזרי הקרן נדחים (לפי מסלול ההלוואה שנבחר), סך הריבית אותו נאלץ לשלם ילך ויעלה.
חובה לבחון אחת לתקופה את הריביות בשוק ולפי הצורך לבחון את הכדאיות של מיחזור ההלוואה. כלומר, פרעון ההלוואה כנגד הלוואה חדשה וזולה יותר, בריבית יותר נמוכה.

סיכום

פתיחת עסק קטן דורשת הכנה איכותית, המדגישה את יתרון העסק על פני השוק והתחרות בו. לאחר שבחרתם רעיון עסקי מוצלח ומנהל או צוות שיכולים לנהלו בצורה טובה, בחרו את סוג העסק שמתאים לכם, ורשמו אותו מול רשויות המס וביטוח לאומי. השתדלו לצמצם בהוצאות עד שהעסק רווחי ויציב, והקדישו מחשבה על מיקום ומימון שיתאימו לסוג העסק שלכם.

קראו גם:

Skip to content