מדריך מקיף להקמת עסק קטן בשנת 2024

עולם העסקים בישראל תוסס ומגוון, ועשרות אלפי עסקים חדשים נפתחים מדי שנה. בשנת 2023 לבדה נפתחו כ35 אלף עסקים שמרביתם עסקים קטנים.

פתיחת עסק קטן היא רצונם של יזמים ישראלים רבים, ומהווה הזדמנות מצוינת למימוש רעיונות יזמיים, עצמאות אישית ואף לייצור הכנסה נוספת. התהליך עצמו אינו מורכב, ויכול להתבצע באופן מקוון, תוך ליווי מקצועי של רואה חשבון מוסמך.

במדריך זה נסקור מהו עסק קטן, נעבור שלב אחר שלב של הליך הפתיחה וההקמה שלו, מענקים וסיוע במימון לעסק הקטן, ואף הסיכונים הכרוכים בהליך הקמת עסק קטן.
בנוסף, צירפנו בכתבה את כל הלינקים הרלוונטיים לטפסים שתצטרכו במהלך הדרך על מנת לפשט את התהליך.

מהו עסק קטן? ומה החשיבות שלו? 

על פי הגדרות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, עסקים בישראל מחולקים לשלוש קטגוריות עיקריות:

עסק זעיר: עסק המעסיק עד 4 עובדים ומחזור מכירותיו השנתי אינו עולה על מיליון ש”ח.

עסק קטן: עסק המעסיק בין 5 ל-20 עובדים ומחזור מכירותיו השנתי נע בין מיליון ל-20 מיליון ש”ח.

עסק בינוני: עסק המעסיק בין 21 ל-100 עובדים ומחזור מכירותיו השנתי נע בין 20 מיליון ל-100 מיליון ש”ח.

חשוב לציין כי אלו הן הגדרות כלליות, וייתכנו חריגים בהתאם לתחום הפעילות של העסק. לדוגמה, ייתכנו עסקים המעסיקים יותר מ-20 עובדים אך נחשבים לעסקים קטנים בשל תחום פעילותם או מחזור הכנסותיהם הנמוך יחסית.

עסקים קטנים מתאפיינים בגמישות רבה, המאפשרת להם הסתגלות מהירה לשינויים בשוק ופיתוח מוצרים ושירותים חדשים תוך זמן קצר. יחס אישי וחם עם הלקוחות תורם רבות לשביעות רצונם, נאמנותם וחזרתם לעסק. עסקים קטנים תורמים רבות גם לקהילה המקומית, הן באמצעות העסקת תושבים מקומיים והן באמצעות רכישת מוצרים ושירותים מקומיים ותרומה לפעילות חברתית.

חשיבותם של עסקים קטנים אינה מסתכמת רק בהיבט הכלכלי. עסקים אלו ידועים ביצירתיות שלהם ובחשיבה מחוץ לקופסה, תורמים לחדשנות ולפיתוח פתרונות חדשניים לבעיות. בנוסף, הממשלה מעודדת הקמת עסקים קטנים ומציעה להם מגוון תמריצים, כגון מענקים, הלוואות סבסודיות והטבות מס שנרחיב עליהן בהמשך.

פתיחת עסק קטן בישראל: צעד אחר צעד

הקמת עסק קטן בישראל היא תהליך מרגש ומאתגר כאחד. עם תכנון נכון, עבודה קשה והתמדה, ניתן להפוך את החלום למציאות ולהקים עסק מצליח. להלן סקירה של השלבים העיקריים בתהליך פתיחת עסק קטן, תוך התמקדות בהיבטים הפורמליים: 

פתיחת עסק קטן: שלב ראשון

השלב הראשון עובר במע”מ, יש להגיע פיזית ללשכת מע”מ (כן גם ב2024 לצערנו) או באמצעות גורם מוסמך כמו רואה חשבון או יועץ מס. תצטרכו למלא טופס 821 (רישום לצרכי מס ערך מוסף) ולצרף העתק של תעודת הזהות והספח, צ’ק מבוטל או אישור על חשבון מהבנק, צילום של חוזה קנייה או שכירות (אם רלוונטי).

הסיבה שהשלב הראשון היא דרך מע”מ היא על מנת לקבוע צורת התאגדות לחברה. צורת ההתאגדות נקבעת על פי דעתו של פקיד השומה, ומבוססת על צפי הכנסות וסוג העיסוק.
יש שני סוגים של התאגדות הרלוונטיים לעצמאים, עוסק פטור ועוסק מורשה. 

מה זה עוסק פטור?

על פי אתר רשות המיסים עוסק פטור הוא עסק עצמאי שאינו גובה מס ערך מוסף (מע”מ) מלקוחותיו (מלבד למקרים המפורטים באתר רשות המיסים), ועל כן הוא פטור מדיווחים חודשיים או דו-חודשיים למע”מ (בניגוד לעוסק מורשה או לחברה בע”מ).

בנוסף, עוסק פטור אינו יכול לקבל החזר או לקזז את המע”מ ששילם בגין רכישותיו והוצאותיו השוטפות, אלא רק מי שמחזור ההכנסות השנתי שלו מהעסק (לא הרווח) אינו עולה על 120,000 ₪ (נכון ל 2024), רשאי להיות עוסק פטור.

רישום העסק כעוסק פטור הוא צורת ההתאגדות הזולה ביותר מבחינת עלויות תפעול חשבונאיות ולכן מתאימה לעסקים זעירים, כמו מאמנות ומאמני כושר, מורים פרטיים, ועוד.

ישנם מקצועות וסוגי עיסוק המחייבים על פי התקנות לפתוח עוסק מורשה, ללא תלות במחזור ההכנסות השנתי, לדוגמה מהנדסים, רופאים, רואי חשבון, עורכי דין, יועצים פיננסיים, נותני שירותים למופעים, ועוד…

מה זה עוסק מורשה?

לפי כל זכות, עוסק מורשה הוא עצמאי שמחזור ההכנסות השנתי שלו מהעסק עולה על 120,000 ₪ (נכון לשנת 2024), או שהוא עוסק במקצועות מסוימים שאינם מאפשרים להיות עוסק פטור.

להבדיל מעוסק פטור, עוסק מורשה חייב לגבות מלקוחותיו מס ערך מוסף (מע”מ) על כל עסקה ולהעביר את סכום הגבייה לרשות המסים. יתרון משמעותי של עוסק מורשה הוא זכותו לקזז מהסכום שמועבר לרשות המסים את “מס תשומות”, שהוא המע”מ ששילם על רכישות והוצאות שוטפות עבור העסק.

עוסק מורשה מחויב בדיווחים לרשות המסים ולמוסד לביטוח לאומי, ויש לו זכויות וחובות בתחום הביטוח הפנסיוני. מידע נוסף בנושא ניתן למצוא בפורטל עסקים קטנים ובפורטל עובדים עצמאים.

פתיחת עסק קטן: שלב שני

השלב השני לפתיחת העסק הקטן היא במס הכנסה. יש למלא טופס 5329 (דו”ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה) אשר ניתן להגישו באופן מקוון ונוח.

 במידה והעסק מתכנן להעסיק עובדים יש לפתוח תיק ניכויים. פתיחת תיק במס הכנסה יכולה להתבצע באתר רשות המיסים, להלן מדריך מס הכנסה לפתיחת תיק ניכויים.

בנוסף, יש לצרף מסמכים כמו צילום תעודת זהות ומסמכים נוספים לפי דרישת פקיד השומה.

פתיחת עסק קטן: שלב שלישי

השלב השלישי והאחרון בדרך לפתיחת העסק הקטן היא במוסד לביטוח לאומי.

בדומה למס הכנסה, אין צורך להגיע פיזית ויש למלא ולשלוח את טופס t6101.

מקורות מימון לעסקים קטנים והלוואות בערבות המדינה

משרד הכלכלה והתעשייה מספק רשימה ארוכה ואיכותית של מקורות מימון וסיוע לעסקים קטנים.
מאחר ואנו בתקופת מלחמה, מרבית מקורות המימון מתרכזים בסיוע לעסקים עם משרתי ומשרתות מילואים, אך ישנן מספר אפשרויות נוספות כמו קרן הלוואות בערבות המדינה.

קרן זו מופעלת על ידי משרד האוצר ומיועדת לעסקים קטנים ובינוניים. הקרנות המציעות ריבית נוחה, אפשרות להגיש בקשה עצמאית, פריסת תשלומים נוחה ודחיית תשלום ראשון.

ההלוואות מיועדות ליזמים ובעלי עסקים בעלי מחזור הכנסות עד 100 מיליון ₪. ישנם אף,  מסלולים ייעודיים לתעשיינים, יצואנים, חקלאים, עמותות חברתיות ופרויקטים ירוקים. מטרת ההלוואה יכולה לשמש להקמת העסק, לצמיחה ותמיכה בהון חוזר.

סיכונים בפתיחת עסק קטן

בתחילת המדריך כתבנו כי בשנת 2023 נפתחו כ35 אלף עסקים שמרביתם עסקים קטנים. אך לנתון החיובי הזה יש צד אפל, בשנת 2023 נסגרו 57 אלף חברות ועסקים שלכל אחד יש סיפור משלו וחלום משלו שנשבר.

הסיבות לסגירת עסקים הן מגוונות ורחבות כמו, תוכנית עסקית שגויה או אי עמידה בתכנית אסטרטגית, תלות מהותית בלקוח או בספק יחד, שינויים משמעותיים בתזרימי המזומנים ויכולות הגבייה, תמחור שגוי, שינויים רגולטוריים, הרעה במצב המשק, שינויים בשוק הספציפי בו אנו פעילים המשפיעים על הביקוש וההיצע, חוסר יכולות לגייס מימון, היעדר ידע וניסיון ניהוליים, התחרותיות בענף, חוסר באסטרטגיה שיווקית מתאימה ועוד…

אך אל תתנו לסיכונים להרתיע אתכם, עם הכנה נכונה, ידע ומיומנויות, תוכלו להקים עסק מצליח ולממש את החלומות שלכם. לבית הספר שלנו ליזמות עסקית YZM, יש ניסיון של 30 שנה, ואנו מאמינים כי עסק מצליח לא יכול להתקיים רק בזכות רעיון טוב, וחשוב ללמוד כיצד לנהל את העסק בצורה נכונה ומקצועית.

לאורך השנים הכשרנו מאות בעלי ובעלות עסקים מצליחים ומצליחות בישראל, מעסקים זעירים לבינוניים ועד גדולים.

ב-YZM אנו מציעים מגוון קורסים וסדנאות בתחומי ניהול פיתוח וצמיחה של עסקים, שיווק, מימון, גיוס משקיעים ועוד. אנו מעניקים לסטודנטים שלנו את הכלים והידע הדרושים להם כדי להפוך את החלום שלהם למציאות ולנהל עסק מצליח לאורך זמן.

קראו גם:

Skip to content