חברה בע”מ – מה היא, והאם כדאי לפתוח חברה בע”מ או חברה רגילה

כאשר אנו חולמים על הקמת עסק משלנו צצות שאלות רבות, איך מתחילים? מהו הסטטוס הנכון לעסק שלי? האם עלי לפתוח עסק עצמאי או חברה בע”מ? אלו שאלות חשובות – המבנה המשפטי של העסק יכול להשפיע על רווחיותו, המסים שעליו לשלם, והתפקיד שהוא משמע לנו בחברה. בכתבה הזו נעבור צעד צעד על מה היא חברה בע”מ, האם ומתי פותחים חברה בע”מ, מה היתרונות של חברה כזו, ובעיקר האם היא מתאימה לעסק שלכם.

מה היא חברה בע”מ

חברה בע”מ היא סוג של ארגון עסקי המקבל ישות משפטית נפרדת מבעליה. היא יכולה להיות בעלת נכסים, להחזיק בחשבונות בנק עצמאיים, ואף לסחור בניירות ערך. מכיוון שחברה בע”מ היא ישות נפרדת מבעלי המניות בה, היא מאפשרת להם הגנה מפני תביעת תשלום החורגת מהסכום שהשקיעו ברכישת מניות החברה. בשל כך, סוג זה של ארגון עסקי מקנה ביטחון לבעלים ולמשקיעים להשקיע יותר, ומאפשר לחברה לגייס יותר הון ביותר קלות – דרך הנפקת מניות.

מתי פותחים חברה בע”מ?

הבחירה בפתחית חברה בע”מ יכולה להתרחש ממספר גורמים, והיא בחירה שדורשת הכנה טובה וחשיבה מעמיקה. כאשר אנו מדברים על עסק עצמאי קיים או בהחלטה להקים עסק חדש ישנם מספר נוקודת שעלינו לשקול:

תכניות צמיחה: האם התכנית שלי לטווח הארוך כוללת הרחבת העסק מעסק קטן לחברה גדולה? אם כן, חברה בע”מ יכולה להיות בחירה נכונה עם מבנה משפטי שיאפשר לך להניע את העסק לשלבים חדשים, למשוך משקיעים ולשנות את מבנה הבעלות.

בירוקרטיה: בעת פתיחת חברה בע”מ, תמצא את עצמך מתמקח עם דרישות משפטיות ומיסויות רבות. זה עלול לדרוש קניית שירותים של יועצים משפטיים וכדומה. מה שאנחנו מנסים להגיד זה שפתיחת חברה בע”מ פירושה יותר בירוקרטיה, וכדאי שתשאל את עצמך האם אתה יכול ל

גורמים כלכליים: כשאנו מתכננים עסק חדש, נשאל את עצמנו, האם יש לנו מסגרת זמן מוגדרת בה על העסק להיות רווחי? אם כן, הקמת עסק בע”מ יכולה להיות אפשרות טובה.

בעלי עסקים ואלו שחושבים על לפתוח עסק

אנחנו מזמינים אתכם להתמקצע מא’ ועד ת’ בעסק שלכם. דעו להתמודד עם הבירוקטריות, ולמדו לנהלו נכון. הצטרפו אלינו לקורס הקרוב

יתרונות של חברה בע”מ

הגנה אישית: חברה בע”מ מסייעת להגן על בעלי החברה בכך שמופרדת מנכסיהם של בעלי החברה. לעומת זאת, בעסק עצמאי, אתה עשוי להיות אחראי אישית לכל החלטה עסקית שגויה, ואף מחדלים חיצוניים שאינם קשורים ישירות לעסק, כמו תביעה של עובר אורח שנפגע בעת כניסה אל העסק. חברה בע”מ עוזרת לך לנהל משא ומתן ובעיות משפטיות מעמדה נוחה יותר.

מס הכנסה מופחת: עצמאי במדינת ישראל ישלם מס הכנסה לפי מדרגות מס, כאשר המס השולי המירבי עבור העצמאי הוא 50%. לעומת זאת, מס על חברה בע”מ עומד כיום (2023) על כ23%, כלומר, אין מדרגות מס לחברה בע”מ. כאשר משולם מס חברות, הכסף/הרווחים עדיין בבעלות החברה, ואם בעל המניות מחליט למשוך אליו את הכסף לשימושו הפרטי, יהיה אירוע מס נוסף של בין 25%-30% (מס על דיבידנד, תלוי האם בעל המניות הוא בעל מניות מהותי). היתרון של חברה בע”מ הוא היכולת לא לחלק דיבידינד, וכך להשקיע את הכסף חזרה בתוך החברה בשיעור מס נמוך מזה של מס של עצמאי.

אפשרויות גיוס הון: בחברה בע”מ יש אפשרות לגייס הון מספרי משקיעים או להשיג הלוואות מבנקים בקלות יותר מאשר בעסק עצמאי. מכיוון שחברה בע”מ מאפשרת גמישות בגיוס משקיעים וצירוף בעלי מניות נוספים, זה מקובל לגייס הון או אשראי דווקא בחברה בע”מ, יותר מעצמאים.

חסרונות של חברה בע”מ

אחריות אישית: למרות ההגנה שחברה בע”מ מספקת לבעליה, ההגנה אינה אבסולוטית וקיימים מקרים בהם עדיין האחריות תיפול על בעלי החברה.

עלויות ניהול גבוהות: בחברה בע”מ תשלמו דמי רישום ואגרות שנתיות גבוהות יותר, ותצטרכו לשכור ייעוץ משפטי בהיקף רחב יותר. לדוגמה, החוק מחייב כי דוחות לרשויות המס יוגשו באמצעות רואה חשבון שיחתום על הדוח, לעומת עסק עצמאי שדי לו בחתימת העוסק בלבד.

תהליך הקמה מסורבל: הקמת חברה בע”מ עשויה להיות תהליך מורכב יותר וארוך יותר מאשר פתיחת עסק עצמאי.

עוסק מורשה (עצמאי) או חברה בע”מ – מה עדיף?

הכנו לכם טבלת השוואה שתעזור לכם לקבל החלטה נכונה לעסק שלכם, האם כדאי לכם לפתוח אותו כחברה בע”מ, או כעוסק מורשה עצמאי.

עצמאיחברה בע”מתחום
העצמאי הוא זה העומד מול רשויות המס והאחראי לתשלומי מקדמות המסבעל השליטה בחברה מחויב בפתיחת תיק במס הכנסה ובהגשת דו”ח שנתי, מעבר לכך, החברה היא העומדת מול רשויות המסקשר עם רשויות מס
מדרגות מס – ככל שההכנסה עולה כך שיעור המס יעלה עד שיעוד מס של 50%מס חברות ומס המוטל בעת חלוקת דיבידנד – בשיעורים המשתנים משנה לשנה. נכון ל2023 שיעור המס עומד על 23% ושיעור חלוקת הדיוידנד על בין25% -30%מיסוי
תשלום מיסים על מלוא ההכנסה החייבת במסבמידה ויתרת הרווח (לאחר מס החברות) נשארת בחברה ואיננה מנותבת להשקעה חיצונית, אין מיסוי נוסףמס על רווחים לא מחולקים
חד-צידית, המינימום הנדרשחובה לנהל הנהלת חשבונות כפולה = הוצאה גדולה יותרניהול פנקסי החשבונות
חשיפה מוחלטת של בעל העסק, לא רק בתחום העסקי, אלא גם של נכסיו והונו הפרטייםאין, למעט במקרי ערבויות אישיות, או לפי הוראה של שופטחשיפה ואחריות בעל העסק
איןבעל השליטה בחברה רשאי למשוך פיצויים פטורים ממספיצוי במקרה של פיטורים
אינו מחויב לשלם מקדמותחייבת בתשלום מקדמות על חשבון עודפותהוצאות עודפות
העסק מפסיק להתקיים עם הפסקת הפעילותממשיכה להתקיים עד החלטה אחרתאורך חיים של העסק
דו”ח שנתי בסיום השנהחייבת בהגשת מאזן מבוקר ע”י רו”ח בסוף שנה, ליווי עו”ד בעת ההקמה דוחות שנתיים

בעלי עסקים או לקראת פתיחת עסק? בואו להיות מומחים בעסק שלכם

הצטרפו אלינו למחזור הבא של קורס יזמות עסקית

מהו תקנון לחברה בע”מ?

תקנון חברה בע”מ הוא מסמך הקובע את מסגת הכללים שביסוד הפעילות העסקית. התקנון הוא הסכם בין החברה לבין בעלי המניות שלה, ובין בעלי המניות עצמם. בתקנון החברה ניתן למצוא בין היתר את שם החברה, מטרותיה, הון המניות הרשום שלה ופרטים בדבר הגבלות אחריות. מעבר לפרטים אלו, התקנון יכלול סעיפים לבחירת בעלי החברה, כמו אופן ניהולה, חלוקת הרווחים, קבלת החלטות עסקיות ואופן הנזלה וניוד מניות.

התקנון הוא היישות המשפטית החשובה ביותר לחברה בע”מ, ולכן יש לתת חשיבות רבה לאופן בו מנוסח, שכן כך הוא ישפיע על ניהול הפעילות העסקית של החברה.

תקנון החברה מוגש לרשם החברות בעת הקמת החברה בע”מ, ולבעלי המניות ניתנת האפשרות לערוך אותו בכל עת.

מהו הסכם מייסים לחברה בע”מ?

כאשר למעלה מאדם אחד מייסד את העסק, מקובל להכין ולחתום על הסכם מייסדים בין המקימים. מהות ההסכם היא להסדיר את חלוקת התפקידים והאחזקות, ולקבוע את אופן קבלת ההחלטות ואופן חלוקת רווחי החברה. הסכם המייסדים חל אך ורק על מייסדי החברה, ובעלי מניות עתידיים לא מחוייבים לו, בשונה מתקנון החברה אשר חל על כלל בעלי המניות הקיימים והעתידיים.

בנוסף ובשונה מתקנון לחברה בע”מ, הסכם מייסדים הינו מסמך פרטי ואין מחוייבות לחשוף אותו.

אז מה כדאי, חברה בע”מ או עצמאי?

מומלץ לבחור בסוג העסק לפי אופי תכונות ותרכיב העסק שלכם, אך ככלל, מומחים ממליצים להשאר תחת טייטל עצמאי עד להכנסות של מדרגת המס הגבוהה ביותר. להקמת חברה בע”מ יתרונות משמעותיים המתאימים לעסקים שעתידים להיות חברות גדולות ולגייס הון רב, ואינה תמיד תתאים לעסקים קטנים המנוהלים על ידי אדם בודד ללא מטרה להפוך לחברה גדולה, בשל הוצאות ניהול והקמה גבוהות.

רוצים להפוך למומחים בעסק שלכם? לדעת כל חלק בניהולו ולהיות מוכנים לכל בלת”ם בדרך? משרד רואי החשבון של מועלם מזמין אתכם ללמוד אצלנו יזמות עסקית מא’ ועד ת’, בקורס שכולל ליווי צמוד לעסק שלכם גם אחרי הלימודים.

קראו גם:

Skip to content