איפה כדאי להשקיע בנדל״ן בשנת 2024

השקעה בנדל”ן היא השקעה פופולרית מאוד, אך היא גם השקעה שרירה. מה זה אומר? שוק הנדל”ן נתון לתנודות, המחירים יכולים לעלות או לרדת באופן משמעותי. עם זאת, חשוב לזכור שגם השקעות אחרות, כגון מניות או אג”ח, נתונות לתנודות. השרירות בנדל״ן נובעת ממספר גורמים –

גורמים כלכליים: עליית הריבית, אינפלציה או מיתון.

גורמים פוליטיים: אירועים פוליטיים כגון מלחמות או משברים יכולים להשפיע גם הם על מחירי הנדל״ן.

גורמים חברתיים: שינויים בחברה כגון הגירה או גידול באוכלוסייה.

דירה להשקעה לעומת אפיקי השקעה אחרים

דירה להשקעה היא דירה שנרכשת במטרה להשכיר אותה ולהרוויח ממנה הכנסה פסיבית. השכרת דירה יכולה להיות מקור הכנסה יציב ומניב, אך כמו כל השקעה, ישנם סיכונים, כגון אי-יכולת להשכיר את הדירה, עליות מחירים של עלויות ההחזקה וכו’. רכישת דירה להשקעה היא השקעה אטרקטיבית עבור רבים מכיוון ומציעה יתרונות ייחודיים שאינם קיימים באפיקי השקעה אחרים. בורסה, שוק ההון, אג״ח וכדומה הם בעלי סיכון להפסד של קרן ההשקעה עצמה (הסכום ההתחלתי). כשמדובר בדירה להשקעה, הדירה נשארת בידיו של בעליה. בנוסף במדינת ישראל ישנה עליית מחירים מתמשכת בשוק הנדל״ן ב-20 השנים האחרונות ולכן הסיכון בירידת המחירים בענף כמעט ולא קיים.

דוגמה לעליית מחירים בדירות בעיר תל אביב – זה לא סוד שכל מי שקנה דירה בתל אביב לפני עשרות שנים חווה עליה משמעותית מאוד בהשבחת הדירה. אבל עד כמה? על פי נתוני הלמ”ס, מחיר ממוצע של דירת 3 חדרים בתל אביב – בשנת 2000, מחיר ממוצע של דירת 3 חדרים בתל אביב היה כ-600,000 ש”ח. בשנת 2022, מחיר ממוצע של דירת 3 חדרים בתל אביב הוא כ-3,000,000 ש”ח. זוהי עלייה של כ-500%, שהיא עצומה מאוד.

מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בתל אביב – בשנת 2000, מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בתל אביב היה כ-800,000 ש”ח. בשנת 2022, מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בתל אביב הוא כ-4,000,000 ש”ח.יש הבדל משמעותי גם בין האזורים השונים בתל אביב ולכן ישנם אזורים בהם השבחת הדירה עלתה אף יותר.

שני הקריטריונים החשובים ביותר בבחירת דירה להשקעה הם תשואה גבוהה וודאות ההשבחה. תשואה גבוהה פירושה שהדירה תייצר הכנסה גבוהה, ואילו ודאות השבחה פירושה שהדירה תוכל להימכר במחיר גבוה יותר בעתיד. תשואה גבוהה – תשואה היא הרווח שהמשקיע מרוויח מהשקעתו. תשואה גבוהה בדירה להשקעה היא יתרון משמעותי, שיכול להגדיל את ההכנסה של המשקיע ולהביא לרווח גדול יותר ממה שהיה צפוי. מה משפיע על תשואה? גובה שכר הדירה, עלויות התחזוקה המיסים והביטוח, השבחה במחיר הנכס. הנה כמה טיפים נוספים להגדלת התשואה בדירה להשקעה:

בחרו דירה במיקום טוב: מיקום טוב של הדירה יכול להגדיל את הביקוש לשכר הדירה, ובכך להגדיל את התשואה. מיקום משפיע גם על היכולת למצוא שוכר (אטרקטיביות) וגם על גובה שכר הדירה.

שדרגו את הדירה: שדרוג הדירה יכול להגדיל את שכר הדירה, ובכך להגדיל את התשואה.

השכירו את הדירה לתקופה ארוכה: השכרת הדירה לתקופה ארוכה יכולה להגדיל את היציבות של ההכנסה, ובכך להגדיל את התשואה.

השבחה גבוה – פה נכנס אלמנט נוסף של הכרת שוק הנדל״ן. ככל שאדם מכיר את השוק יותר הוא יוכל לחזות בצורה טובה יותר אזורים עם פוטנציאל גבוה להשבחה.

מהם הגורמים המשפיעים על השבחה גבוהה בדירה?

עליה בדרישה לדירות משפיעה על המחירים באותו האזור, ביקוש גבוה – עליה במחירים.

עליה בפריון העבודה מה שיכול להוביל לעלייה בהכנסות התושבים ובביקוש.

שיפורים תשתיתיים כגון תחבורה ציבורית חדשה, הקמת מוסדות חינוך או בריאות וכולי.

בית הספר י.ז.מ ליזמות עסקית מציע את הקורסים המקיפים והממוקדים ביותר ביזמות נדל”ן

רוצים לשמוע עוד? לחצו על הלינק והצטרפו אלינו לקורס הקרוב

האם כדאי להשקיע בקרקע להשקעה

קרקע להשקעה היא השקעה בנכס שאינו בנוי ואשר מיועד לבנייה בעתיד. השקעה בקרקע יכולה להיות השקעה אטרקטיבית עבור משקיעים שמעוניינים להרוויח מהשבחה של הנכס. ככל שיש יותר ביקוש לבנייה באזור מסוים, כך המחירים של הקרקע באזור צפויים לעלות. גורמים שיכולים להוביל לעלייה בדרישה לבנייה כוללים גידול באוכלוסייה, התפתחויות עסקיות, ושיפורים תשתיתיים. שיפורים תשתיתיים באזור מסוים, כגון בניית תחבורה ציבורית חדשה או הקמת מוסדות חינוך או בריאות, יכולים להוביל לעלייה בביקוש לבנייה באזור, ובכך להוביל להשבחה של הקרקע. גם התפתחויות עסקיות באזור, כגון הקמת מתחמים עסקיים חדשים או הקמת אזורי תעשייה, יכולים להוביל לעלייה בביקוש לבנייה באזור, ובכך להוביל להשבחה של הקרקע. בישראל, השבחה של קרקע להשקעה היא תופעה יחסית נפוצה. זאת בשל גורמים שונים, כגון הגירה, גידול באוכלוסייה, ותנופת פיתוח כלכלי. מדובר בהשקעה לטווח ארוך. כשזה מגיע לבחירת המקום, התייעצו עם איש מקצוע: ייעוץ של איש מקצוע מנוסה יכול לעזור לכם לבחור את הקרקע המתאימה ביותר להשקעה שלכם.

השבחת קרקע היא תהליך ארוך טווח שיכול לקחת מספר שנים או אפילו עשרות שנים. לכן, חשוב להשקיע בקרקע בעלי פוטנציאל להשבחה גבוה, ולהיות סבלניים עד למימוש ההשקעה. למשל מתחם שרונה בתל אביב: שטח של 100 מטר רבוע בשרונה תל אביב, שנמכר בשנות ה-70 במחיר של 100,000 ש”ח. כיום, אותו שטח שווה כ-10,000,000 ש”ח. זוהי השבחה של כ-1000%, שהיא עצומה מאוד.

השקעה בנדל”ן בחול

השקעה בנדל”ן בחול היא אפשרות אטרקטיבית עבור משקיעים ישראלים. השווקים הנדל”ניים במדינות רבות בעולם מציעים תשואות גבוהות יותר מהשוק הישראלי, וכן פוטנציאל השבחה גבוה יותר. לדוגמה, התשואה השנתית הממוצעת לדירה להשקעה בתל אביב היא כ-4%, בעוד שהתשואה השנתית הממוצעת לדירה להשקעה בפריז היא כ-8%.  מחירי הדירות בתל אביב עלו בשנים האחרונות בכ-50%, בעוד שמחירי הדירות בפריז עלו בכ-70%. במדינות רבות בעולם מציעים מגוון רחב של אפשרויות להשקעה, החל מדירות במרכזי הערים ועד לנכסי מסחר ומלונאות.

עם זאת, ישנם גם מספר סיכונים להשקעה בנדל”ן בחול ולכן לפני שמשקיע ישראלי מחליט להשקיע בנדל”ן בחול, חשוב שהוא יעשה מחקר מעמיק ויסתייע בייעוץ מקצועי. סיכונים אפשריים –

סיכונים פוליטיים וביטחוניים: חשוב לבחור מדינות עם יציבות פוליטית וביטחונית גבוהה.

סיכונים רגולטוריים: חשוב לבדוק את מערכת הרגולציה במדינה שבה רוצים להשקיע.

לפני שמשקיע ישראלי מחליט להשקיע בנדל”ן בחול, חשוב שהוא יעשה מחקר מעמיק ויסתייע בייעוץ מקצועי.

מוכנים להפוך ליזמי נדל”ן מקצועיים?

הצטרפו לקורס הקרוב המקיף ביותר ליזמי נדל”ן ב2024 –

תחזיות בשוק הנדל״ן בישראל

נתונים ממוצעים של שכר דירה שהתקבלו בערים/ ישובים יכולים לאזור לחזות מה היא התשואה הצפויה באזור משכירות. למשל, האזורים עם אחוז התשואה הממוצעת הגבוה ביותר מהשכרה נכון לשנת 2023 – נהריה, אשקלון, אור עקיבא, צור יצחק, באר שבע, טבריה. עם זאת, שכר הדירה הממוצע הגבוה ביותר נכון לשנת 2023 – תל אביב, רמת השרון, הרצליה, רעננה, קריית אונו. מאותם נתונים ניתן להשיג מסקנות שונות. כדי לדעת להשתמש בנתונים אלו צריך להתחשב במספר גורמים, ביקוש באזור, בעיות חברתיות ותשתיות באזור, כמה המשקיע מוכן לשלם ועוד. לכן, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע גם כאשר כל הנתונים פרוסים לנגד עניינו. בנוסף תהליך בבחירת הנכס הוא השלב הראשון בתהליך. לאחריו מגיע השלב השני שהוא תהליכי הקניה עצמה, הבירוקרטיה, מיסים ועוד. אם מעניין אותכם להיכנס לתחום השקעות הנדל״ן מומלץ לקחת קורס מקצועי או להתייעץ עם אנשי מקצוע ולמנוע בעיות עתידיות.

קראו גם:

Skip to content